Частина 4. Налаштування автоматичного створення прихованих копій повідомлень.

До переліку статей циклу

 

Іноді буває необхідність створювати копії листів та відсилати їх на іншу адресу. Для цього у Postfix є механізм створення прихованих копій (bcc — blind carbon copy)

Робити такі копії можна на основі адреси або відправника, або отримувача. Для цього в файлі main.cf можна використовувати параметри sender_bcc_maps або recipient_bcc_maps.

Налаштування поштового сервера. Зміст

Вирішив для спрощення створити окремою статтею зміст всіх матеріалів по поштовому серверу.

Зразу напишу зміст до кінця, а посилання будуть вставлятися по мірі публікації нових статей

Налаштування поштового сервера. Частина 3. Поштовий веб-інтерфейс RoundCube

До переліку статей циклу

 

Поштовий веб-інтерфейс RoundCube

RoundCube Webmail — це клієнт для роботи з електронною поштою з веб-інтерфейсом, написаний на PHP з використанням CSS та XHTML і технології AJAX. RoundCube Webmail встановлюється практично на будь-який сервер з підтримкою PHP та MySQL і надає можливість роботи з поштовими скриньками за протоколами IMAP та SMTP.

Проект був заснований 18 травня 2005 року. Тоді RoundCube Webmail був скромний клієнт для роботи з електронною поштою. Зараз це потужний поштовий додаток, який майже нічим не поступається звичайним поштовим клієнтам.

RoundCube Webmail доступний за ліцензією GPL та є вільним програмним забезпеченням.

 

Налаштування поштового сервера. Частина 2. Додаткові правила фільтрації. DNSBL

Викладаю другу статтю з циклу "Налаштування поштового сервера".

 

До переліку статей циклу

 

Налаштування поштового сервера. Частина 1. Встановлення та базове налаштування Postfix та Dovecot.

Починаю публікацію циклу статей по налаштуванню поштового сервера на базі Postfix та Dovecot.

Сьогодні буде перша частина - Встановлення та базове налаштування Postfix та Dovecot.

 

До переліку статей циклу

 

Оновлення учбового курсу

Досить багато часу пройшло з того моменту коли я викладав оновлену версію курсу.

Дуже багато чого встигло помінятися.

Нарешті руки дійшли зібрати всі зміни до одного файлу, який я і викладаю

Підключення віддалених тек по SSHFS за допомогою AutoFS

Для початку встановимо sshfs і autofs. Виконаємо команду:
$sudo apt install sshfs autofs

Тепер налаштування.

Файловий сервер без SAMBA. Робота по SSH

Ідеологічна частина

Спочатку розглянемо політично-організаційну частину такого сервера.
Робота з Samba, і взагалі по протоколу SMB в Windows-мережі стала вже стандартом. Та й створювалась вона, швидше за все, для цього ж.
Але сьогодні вже немає сенсу прив'язуватися тільки до цього протоколу. Він несе в собі занадто багато обмежень.

Зміна MAC-адреси мережевої картки

Бувають хитрі провайдери, які дають адресу з прив'язкою до MAC-адресу мережевої картки. А бувають не тільки хитрі, але і нахабні (особисто зустрічав), які за зміну MAC-адреси ще і грошики злупити хочуть.

Для того що б такого уникнути, можна руками змінити MAC-адресу і взагалі не спілкуватися з провайдером на таку тему.

Веб-інтерфейс для сканера

Колись я вже розміщував статтю, як налаштувати сканування по мережі.

Однак, як показала практика, для користувачів Windows-систем це незвично і, відповідно, незручно. Через це був застосований альтернативний шлях - до Sane був прикручений веб-інтерфейс phpSane.

MDAdm. Робота з RAID в Ubuntu

Рано чи пізно при налаштуванні серверів доводиться зіткнутися з такою річчю як RAID.

На брендових серверах вони часто повністю хардварні, але тим не менш дуже часто доводиться стикатися і з софтварним рейдом.

Додаткові налаштування Nagios

У першій і другій статтях було розглянуто конфігурування Nagios для перевірки стану мережевих сервісів і самих серверів. Однак для повноцінного використання в корпоративному сегменті цього недостатньо.

У цій, третій статті циклу, розглядаються питання додаткового функціоналу системи моніторингу - настройка повідомлень, внутрішніх команд, а так само налаштування автоматичної системи реагування на проблеми.

Моніторинг серверів по SNMP за допомогою Nagios

У першій статті циклу, присвяченому налаштуванню Nagios, ми розглянули базову конфігурацію і моніторинг мережевих сервісів. Зараз покажемо, як можна отримувати додаткові дані про серверах за допомогою протоколу SNMP.

 

SNMP - це протокол керування мережами зв'язку на основі архітектури UDP.

Ця технологія, покликана забезпечити керування і контроль за пристроями і додатками в мережі зв'язку шляхом обміну керуючою інформацією між агентами, що розташовуються на мережевих пристроях, і менеджерами, розташованими на станціях керування.

SNMP визначає мережу як сукупність мережевих керуючих станцій і елементів мережі (головні машини, шлюзи і маршрутизатори, термінальні сервери), які разом забезпечують адміністративні зв'язки між мережевими керуючими станціями і мережевими агентами.

SNMP не визначає, яку інформацію керована система повинна надавати. Навпаки, SNMP використовує розширювану модель, в якій доступна інформація визначається Основами Керуючої Інформації (MIB). Бази Керуючої Інформації описують структуру керуючої інформації пристроїв. Вони використовують ієрархічний простір імен, що містить унікальний ідентифікатор об'єкта (OID). Грубо кажучи, кожен унікальний ідентифікатор об'єкта ідентифікує змінну, яка може бути прочитана або встановлена через SNMP.

Ієрархія MIB може бути зображена як дерево з безіменним коренем, рівні якого присвоєні різними організаціями. На найвищому рівні MIB OIDи належать різним організаціям, які займаються стандартизацією, в той час як на більш низькому рівні OIDи виділяються асоційованими організаціями. Ця модель забезпечує керування на всіх шарах мережевої моделі OSI, так як MIBи можуть бути визначені для будь-яких типів даних і операцій.

Моніторинг мережевих сервісів за допомогою Nagios

Nagios - це програма моніторингу комп'ютерних систем і мереж з відкритим кодом. Призначена для спостереження, контролю стану обчислювальних вузлів і служб, сповіщає адміністратора в тому випадку, якщо якісь із служб припиняють (або відновлюють) свою роботу.

Nagios спочатку була створена під ім'ям Netsaint, розроблена Етаном Галстадом. Він же підтримує і розвиває систему сьогодні, спільно з командою розробників, які займаються як офіційними, так і неофіційними плагінами.

Спочатку Nagios була розроблена для роботи під Linux, але вона також добре працює і під іншими ОС, такими як Sun Solaris, FreeBSD, AIX і HP-UX.

Можливості Nagios дуже широкі.

Ця система може

  • Моніторити мережеві служби (SMTP, POP3, HTTP, NNTP, ICMP, SNMP)

  • Моніторити стан хостів (завантаження процесора, використання диска, системні логи) в більшості мережевих операційних систем

  • Проста архітектура модулів розширень (плагінів) дозволяє, використовуючи будь-яку мову програмування за вибором (Shell, C ++, Perl, Python, PHP і інші), легко розробляти свої власні способи перевірки служб

  • У якості повідомлень системному адміністратору підтримується відправка сповіщень в разі виникнення проблем зі службою або хостом (за допомогою пошти, пейджера, SMS, або будь-яким іншим способом, визначеним користувачем через модуль системи)

  • так само є можливість організації спільної роботи декількох систем моніторингу з метою підвищення надійності і створення розподіленої системи моніторингу

Встановлення та налаштування ftp-сервера ProFTPd

ProFTPd - FTP-сервер для Linux і UNIX-подібних операційних систем.

Сервер може бути налаштований для роботи декількох віртуальних хостів, також підтримує chroot. Може бути запущений в вигляді окремого сервера (демона) або в складі суперсервера inetd.

Port Knocking

Не всі сервіси має сенс постійно виставляти в інтернет. Але, проте, доступ з інтернету до них все ж іноді потрібно мати. Можна, звичайно, зайти на сервер, наприклад, по VPN і тимчасово змінити конфігурацію, зробити необхідні дії і повернути конфігурацію назад.

Для спрощення таких дій є досить проста, але, тим не менш, багата можливостями, технологія Port Knocking. Її суть полягає в тому, що відправивши пакети в певній послідовності на певні порти, ви ініціюєте якусь наперед сконфігуровану дію. Налаштування Port Knocking можна зробити самому в повністю ручному режимі за допомогою IPTables, однак простіше і зручніше для цього використовувати спеціальний демон knockd.

Створення звітів про роботу поштового сервера на основі Postfix

У мене є поштовий сервер на основі Postfix. Як антиспам там встановлений SpamAssassin. Виникла задача перегляду статистики роботи для аналізу ефективності налаштувань як антиспаму, так і самого поштового сервера.

Отримуємо по SNMP інформацію з власних скриптів

Можливості SNMP широкі, але не безмежні. Жоден розробник не зможе заздалегідь передбачити, що може знадобитися клієнту.

Через це доводиться розширювати інформаційний функціонал власними скриптами.

Робота з LVM

Logical Volume Manager (LVM) - це дуже потужна система управління томами з даними для Linux. Вона дозволяє створювати поверх фізичних розділів (або навіть нерозбитих вінчестерів) логічні томи, які в самій системі буде видно як звичайні блокові пристрої з даними (тобто як звичайні розділи). Основні переваги LVM в тому, що по-перше одну групу логічних томів можна створювати поверх будь-якої кількості фізичних розділів, а по-друге розмір логічних томів можна легко змінювати прямо під час роботи. Крім того, LVM підтримує механізм снапшотів, копіювання розділів «на льоту» і дзеркалювання, подібне RAID-1.

LVM збільшує гнучкість файлової системи, однак, будучи просто проміжним шаром, не скасовує обмеження і використання інших шарів, а також ускладнює роботу. Тобто, як і раніше потрібно створювати і змінювати розділи, форматувати їх; зміна розміру має підтримуватися також і самою файловою системою.

Так само хотілося б звернути увагу на один важливий момент. При використанні LVM не слід намагатися розподілити весь наявний дисковий простір в логічні томи. Слід створити розділи з мінімально необхідним розміром, а потім, при необхідності збільшити їх до необхідного розміру за рахунок резервного вільного місця.

Мультиплексування терміналу за допомогою tmux

Використання tmux дозволяє системному адміністратору зробити віддалену роботу з сервером значно більш зручною. Звичайно, можна використовувати цю утиліту і в локальній консолі, але це, все таки, не зовсім те.

Утиліта дозволяє в одній сесії відкрити кілька терміналів. Крім того, що вона підтримує кілька вікон, tmux так само дає можливість розділити один екран на декілька незалежних вікон і, звичайно, управляти їх розміром. Так само tmux дуже легко відвести у фоновий режим і залишити виконуватися в ньому всі завдання

Налаштування OpenVPN

OpenVPN

  OpenVPN - вільна реалізація технології Віртуальної Приватної Мережі (VPN) з відкритим вихідним кодом для створення зашифрованих каналів типу точка-точка або сервер-клієнти. Вона дозволяє встановлювати з'єднання між комп'ютерами, що знаходяться за NAT-firewall, без необхідності зміни їх налаштувань. OpenVPN було створено Джеймсом Йонаном (James Yonan) і розповсюджується під ліцензією GNU GPL.

Для забезпечення безпеки керуючого каналу і потоку даних, OpenVPN використовує бібліотеку OpenSSL. Завдяки цьому задіюється весь набір шифрів, доступних в даній бібліотеці. OpenVPN використовується на операційних системах Solaris, OpenBSD, FreeBSD, NetBSD, GNU/Linux, Apple Mac OS X, QNX та Microsoft Windows. OpenVPN проводить всі мережеві операції через TCP, або UDP порт. Також можлива робота через більшу частину проксі серверів, через NAT і мережеві фільтри. Сервер може бути налаштований на призначення мережевих налаштувань клієнту. Наприклад: IP адреса, налаштування маршрутизації і параметри з'єднання. Також можливе використання бібліотеки компресії LZO, для стиснення потоку даних.

Використання в OpenVPN стандартних протоколів TCP і UDP дозволяє йому стати альтернативою IPsec в ситуаціях, коли Інтернет-провайдер блокує деякі VPN протоколи.

Налаштування рядка привітання у Bash

В Ubuntu та в багатьох інших дистрибутивах за замовчанням рядок привітання (промт) в bash виглядає наступним чином:

user@hostname:/full/path$

  Його можна, при бажанні змінити під власні потреби.

Налаштування поштового сервера

Щось дуже давно руки не доходили до нових статей.

Нарешті зібрався і викладаю новий матеріал.

Нажаль дуже мало технічної літератури українською мовою. От я і вирішив хоч трохи це виправити.

При написанні цієї... ну не знаю... хай буде книжки, я звів докупи свої напрацювання з налаштування поштових серверів.

Може комусь це допоможе.

Все це побудовано на базі Postfix та Dovecot.

Дуже чекаю на відгуки

Завантажити

 

Робота з поштовим сервером за допомогою telnet

Після того, як ви налаштували поштовий сервер варто перевірити його працездатність. Можна, звичайно, налаштувати поштовий клієнт і поганяти пошту туди-сюди, але це вимагає часу і певних зусиль. А якщо ми проводимо перевірку прямо на сервері, то поштового клієнта може взагалі там не виявитися. Звичайно можна встановити і налаштувати консольний клієнт типу mutt, але навіщо? У нас є потужний інструмент — telnet. Ось з його допомогою і будемо працювати з поштовим сервером.

Дочірні категорії