Моніторинг мережевих сервісів за допомогою Nagios
- Деталі
- Категорія: Nagios-ukr
- Опубліковано: Понеділок, 07 січня 2019, 17:15
- Автор: Super User
- Перегляди: 3073
Nagios - це програма моніторингу комп'ютерних систем і мереж з відкритим кодом. Призначена для спостереження, контролю стану обчислювальних вузлів і служб, сповіщає адміністратора в тому випадку, якщо якісь із служб припиняють (або відновлюють) свою роботу.
Nagios спочатку була створена під ім'ям Netsaint, розроблена Етаном Галстадом. Він же підтримує і розвиває систему сьогодні, спільно з командою розробників, які займаються як офіційними, так і неофіційними плагінами.
Спочатку Nagios була розроблена для роботи під Linux, але вона також добре працює і під іншими ОС, такими як Sun Solaris, FreeBSD, AIX і HP-UX.
Можливості Nagios дуже широкі.
Ця система може
-
Моніторити мережеві служби (SMTP, POP3, HTTP, NNTP, ICMP, SNMP)
-
Моніторити стан хостів (завантаження процесора, використання диска, системні логи) в більшості мережевих операційних систем
-
Проста архітектура модулів розширень (плагінів) дозволяє, використовуючи будь-яку мову програмування за вибором (Shell, C ++, Perl, Python, PHP і інші), легко розробляти свої власні способи перевірки служб
-
У якості повідомлень системному адміністратору підтримується відправка сповіщень в разі виникнення проблем зі службою або хостом (за допомогою пошти, пейджера, SMS, або будь-яким іншим способом, визначеним користувачем через модуль системи)
-
так само є можливість організації спільної роботи декількох систем моніторингу з метою підвищення надійності і створення розподіленої системи моніторингу
Установка Nagios
Для роботи Nagios необхідний веб-сервер, який ми і встановимо:
# apt-get install apache2
Установка сервера Nagios здійснюється командою:
#apt-get install nagios3 nagios-plugins-extra
Зверніть увагу, що крім цих двох пакетів за залежностями встановлюється ще досить багато додаткових програм і сервісів.
В процесі налаштування сервера Nagios буде запропоновано ввести пароль для облікового запису nagiosadmin для доступу до консолі.
Після закінчення установки і налаштування всіх компонентів можна зайти на веб-інтерфейс Nagios за адресою http://server-ip/nagios3 і після переходу на закладку "Service Details" ми побачимо інформацію про сервер, який додається автоматично при установці - локальний сервер, на який встановлений Nagios.
Додавання нового хоста в систему моніторинга
Для додавання нового хоста слід створити його файл конфігурації. Налаштуємо моніторинг сервера, наприклад, 192.168.0.30. Для цього створимо файл /etc/nagios3/conf.d/192.168.0.30.cfg
та запишемо в нього
define host {
host_name my_server
alias my_server
address 192.168.0.30
use generic-host
}
Опис того, які сервіси моніторяться на серверах знаходиться в файлі /etc/nagios3/conf.d/hostgroups_nagios2.cfg
Відкриємо цей файл і додамо наш сервер в групу ssh-servers.
define hostgroup {
hostgroup_name http-servers
alias HTTP servers
members localhost, my_server
}
Після цих змін слід дати команду сервісу Nagios перечитати конфігурацію
#service nagios3 reload
Тепер, після оновлення веб-сторінки Nagios ми побачимо інформацію про наш сервер, який ми додали в систему моніторингу.
Додавання моніторингу нових сервісів
Опис всіх сервісів, які можуть моніториться в мережі знаходяться у файлі /etc/nagios3/conf.d/services_nagios2.cfg. За замовчуванням їх там всього два - HTTP та SSH. Звісно цього недостатньо для повноцінного моніторингу. З цього ми зараз розглянемо, як додати нові сервіси. Для прикладу налаштуємо моніторинг поштового сервера, тобто будемо перевіряти те, що наш сервер відповідає на 25 порту по протоколу SMTP.
Відкриємо файл /etc/nagios3/conf.d/services_nagios2.cfg та додамо в нього опис нового сервісу:
define service {
hostgroup_name smtp-servers
service_description smtp
check_command check_smtp
use generic-service
notification_interval 0 ; set > 0 if you want to be renotified
}
Далі необхідно включити перевірку даного сервіса на нашому сервері. Для цього в файлі /etc/nagios3/conf.d/hostgroups_nagios2.cfg необхідно описати нову групу і включити в неї наш сервер
define hostgroup {
hostgroup_name smtp-servers
alias SMTP servers
members my_server
}
Після перезавантаження конфігурації Nagios в веб-інтерфейсі можна буде побачити результати моніторингу сервісу SMTP.
Для того, що б з'ясувати як описується команда перевірки різних сервісів, варто подивитися вміст файлів в /etc/nagios-plugins/config. Там уже є готові перевірки для великої кількості різноманітних сервісів.