Моніторинг сертифіката сайта за допомогою Nagios

При наявності сайта виникає потреба контролювати правильність та строк валідності сертифіката. Якщо я вже використовую Nagios для мониторинга, то нехай і сертифікатами теж він займається.

Додаткові налаштування Nagios

У першій і другій статтях було розглянуто конфігурування Nagios для перевірки стану мережевих сервісів і самих серверів. Однак для повноцінного використання в корпоративному сегменті цього недостатньо.

У цій, третій статті циклу, розглядаються питання додаткового функціоналу системи моніторингу - настройка повідомлень, внутрішніх команд, а так само налаштування автоматичної системи реагування на проблеми.

Моніторинг серверів по SNMP за допомогою Nagios

У першій статті циклу, присвяченому налаштуванню Nagios, ми розглянули базову конфігурацію і моніторинг мережевих сервісів. Зараз покажемо, як можна отримувати додаткові дані про серверах за допомогою протоколу SNMP.

 

SNMP - це протокол керування мережами зв'язку на основі архітектури UDP.

Ця технологія, покликана забезпечити керування і контроль за пристроями і додатками в мережі зв'язку шляхом обміну керуючою інформацією між агентами, що розташовуються на мережевих пристроях, і менеджерами, розташованими на станціях керування.

SNMP визначає мережу як сукупність мережевих керуючих станцій і елементів мережі (головні машини, шлюзи і маршрутизатори, термінальні сервери), які разом забезпечують адміністративні зв'язки між мережевими керуючими станціями і мережевими агентами.

SNMP не визначає, яку інформацію керована система повинна надавати. Навпаки, SNMP використовує розширювану модель, в якій доступна інформація визначається Основами Керуючої Інформації (MIB). Бази Керуючої Інформації описують структуру керуючої інформації пристроїв. Вони використовують ієрархічний простір імен, що містить унікальний ідентифікатор об'єкта (OID). Грубо кажучи, кожен унікальний ідентифікатор об'єкта ідентифікує змінну, яка може бути прочитана або встановлена через SNMP.

Ієрархія MIB може бути зображена як дерево з безіменним коренем, рівні якого присвоєні різними організаціями. На найвищому рівні MIB OIDи належать різним організаціям, які займаються стандартизацією, в той час як на більш низькому рівні OIDи виділяються асоційованими організаціями. Ця модель забезпечує керування на всіх шарах мережевої моделі OSI, так як MIBи можуть бути визначені для будь-яких типів даних і операцій.

Моніторинг мережевих сервісів за допомогою Nagios

Nagios - це програма моніторингу комп'ютерних систем і мереж з відкритим кодом. Призначена для спостереження, контролю стану обчислювальних вузлів і служб, сповіщає адміністратора в тому випадку, якщо якісь із служб припиняють (або відновлюють) свою роботу.

Nagios спочатку була створена під ім'ям Netsaint, розроблена Етаном Галстадом. Він же підтримує і розвиває систему сьогодні, спільно з командою розробників, які займаються як офіційними, так і неофіційними плагінами.

Спочатку Nagios була розроблена для роботи під Linux, але вона також добре працює і під іншими ОС, такими як Sun Solaris, FreeBSD, AIX і HP-UX.

Можливості Nagios дуже широкі.

Ця система може

  • Моніторити мережеві служби (SMTP, POP3, HTTP, NNTP, ICMP, SNMP)

  • Моніторити стан хостів (завантаження процесора, використання диска, системні логи) в більшості мережевих операційних систем

  • Проста архітектура модулів розширень (плагінів) дозволяє, використовуючи будь-яку мову програмування за вибором (Shell, C ++, Perl, Python, PHP і інші), легко розробляти свої власні способи перевірки служб

  • У якості повідомлень системному адміністратору підтримується відправка сповіщень в разі виникнення проблем зі службою або хостом (за допомогою пошти, пейджера, SMS, або будь-яким іншим способом, визначеним користувачем через модуль системи)

  • так само є можливість організації спільної роботи декількох систем моніторингу з метою підвищення надійності і створення розподіленої системи моніторингу